Banknoty – nie daj się oszukać
Finanse | Dotknij, popatrz, przechyl, sprawdź – dzięki czterem prostym krokom każdy może ocenić, czy pieniądz, który ma w portfelu, nie jest fałszywy.
Agnieszka Kamińska
Polskie banknoty w porównaniu z euro czy dolarem nie są często fałszowane. Jednak ofiarą oszusta może paść każdy z nas. Dlatego warto jest poznać kilka prostych zasad, które pozwolą nam ocenić, czy banknot jest prawdziwy.
To ważne, zwłaszcza że za dwa tygodnie w naszych portfelach pojawią się pieniądze z nowymi zabezpieczeniami, nieco różniące się wyglądem od tych, do których się przyzwyczailiśmy.
Dotknij i popatrz
Każdy banknot powinien mieć odpowiedni nominał, wyrażony cyfrowo i słownie na obu stronach, godło Polski, datę i miejsce emisji oraz podpisy prezesa oraz głównego skarbnika NBP. Ponadto, na odwrotnej stronie banknotu widnieje informacja o tym, że jest on prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknoty z serii Władcy Polscy mają nominały 10, 20, 50, 100 i 200 zł, a każdy z nich jest ozdobiony w unikalny sposób, według projektu artysty Andrzeja Heidricha.
Co ważne, oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, nazwa emitenta i podpisy przedstawicieli NBP są również wyczuwalne w dotyku, co ułatwia rozpoznanie banknotu osobom niewidomym. Charakterystyczny w dotyku jest również papier, z którego powstają polskie banknoty.
Zdarza się, choć rzadko, że do naszych rąk trafiają banknoty z błędami drukarskimi. Drobne niedoróbki dotyczą zazwyczaj całej serii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta