Niedoskonałe szablony pism warto poprawić
Dokumenty. Im bardziej skomplikowany temat, tym większe ryzyko, że tekst będzie się ciągnął w nieskończoność. Co gorsza, będzie się składał z bardzo długich zdań.
Nie ma niestety jednej recepty na to, by tekst był zwięzły, spójny i zrozumiały. Można jednak zwiększyć szanse powodzenia, przestrzegając kilku zasad.
1. Przemyśl, co chcesz powiedzieć
Wbrew pozorom to wcale nie jest banał. Nie zawsze na starcie mamy przemyślane, co właściwie chcemy napisać. A im lepsze przemyślenie tematu, tym większa szansa na to, że tekst będzie spójny i skuteczny. Dlatego nie należy zbyt szybko brać się do pisania – albo trzeba pisać z założeniem, że powstaje brudnopis, który ulegnie znacznym modyfikacjom.
Sprawdzając tekst, warto się zastanowić, czy któreś elementy nie są nadmiarowe, czy naprawdę są niezbędne dla przewidywanego odbiorcy, czy nie powtarzają się w kilku miejscach (choć oczywiście celowe powtórzenia mogą być skutecznym zabiegiem retorycznym).
Skrótów warto szukać na poziomie gramatyki. Czasem całe zdanie podrzędne można zastąpić jednym słowem. Zamiast „Uczestnicy ankiety, w większości, wyrazili swoje poparcie" wystarczy „Większość ankietowanych poparła", a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta