Co robić, gdy zamawiający zabezpieczy zbyt niski budżet
Szacunkowa wartość zamówienia jest z reguły podstawową informacją dla wykonawcy, która decyduje o ewentualnym przystąpieniu do przetargu i złożeniu oferty.
Obserwując rynek zamówień publicznych, można zauważyć pewną praktykę zamawiających ustalania szacunkowej wartości zamówienia, a następnie szacowania budżetu, który zamawiający zamierzają przeznaczyć na realizację zamówienia. Polega ona na wskazywaniu przez zamawiających w treści ogłoszenia o zamówieniu publicznym szacunkowej wartości zamówienia na w miarę rynkowym poziomie, a następnie informowaniu wykonawców bezpośrednio przed otwarciem ofert, że kwota, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, stanowi niewielką część szacunkowej jego wartości podanej w ogłoszeniu o zamówieniu.
Skąd wątpliwość
Praktyka ta jest oceniana przez uczestników rynku bardzo negatywnie, albowiem to szacunkowa wartość zamówienia jest z reguły podstawową informacją dla wykonawcy, która decyduje o ewentualnym przystąpieniu do przetargu i złożeniu oferty. Wykonawcy, działając przecież w zaufaniu do rzetelności oraz racjonalności działań zamawiającego, poświęcają sporo zasobów, w tym finansowych, aby przygotować oferty.
Powstaje tym samym na gruncie tych doświadczeń wątpliwość, czy za racjonalne można uznać zabezpieczenie na realizację zamówienia przez zamawiającego budżetu stanowiącego zaledwie marginalną część szacunkowej wartości zamówienia.
Może i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta