Wyjazd na Zachód po zmianie umownych ustaleń
Formalności. Wysłanie do pracy na kilka tygodni w innym kraju to oddelegowanie, a nie podróż służbowa. Podwładnemu trzeba dać wtedy nowy angaż lub aneksować stary.
Nie ma ustawowej definicji „oddelegowania pracowników" do świadczenia pracy poza granicami kraju. Ukształtowało ją jednak orzecznictwo i doktryna. Zgodnie z nimi rozumie się przez to czasową zmianę miejsca wykonywania pracy etatowca.
Jakie odmienności
W odróżnieniu od podróży służbowej oddelegowanie polega na wykonywaniu pracy w miejscu wskazanym w angażu jako punkt jej świadczenia. Dlatego musi się on wcześniej zmienić w odrębnym porozumieniu (aneksie do umowy o pracę) zawartym między pracownikiem a pracodawcą.
Natomiast przy podróży służbowej etatowiec świadczy pracę w innym miejscu niż to wskazane w umowie o pracę, ale nie dochodzi do takiej zmiany w niej.
Przykład
Pan Zygmunt chce wysłać podwładnego do pracy poza krajem na miesiąc. Powinien zawrzeć z pracownikiem aneks do umowy o pracę. W nim zmieni miejsce jej wykonywania na określony punkt za granicą oraz wskaże okres oddelegowania pracownika i co najmniej minimalne jego wynagrodzenie właściwe według prawa miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta