Nowe porządki w sieci
E-HANDEL | Przedsiębiorcy w ramach przygotowań do wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta powinni przeprowadzić krytyczną analizę postanowień stosowanego obecnie regulaminu serwisu internetowego.
Trwają prace nad projektem ustawy o prawach konsumenta (druk nr 2076), implementującej dyrektywę 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów. Z wejściem w życie nowych przepisów zmienią się (prawdopodobnie już w czerwcu) w istotny sposób ramy prawne sektora e-commerce. Jakie one będą? Oto kilka kwestii wiążących się z planowanymi zmianami, które będą miały praktyczne przełożenie na funkcjonowanie zdecydowanej większości komercyjnych platform internetowych działających w modelu B2C.
Informuj, informuj, informuj...
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy, zwiększy się zakres obowiązków informacyjnych przedsiębiorcy. Jednak, największe znaczenie praktyczne dla branży e-commerce ma nie tyle poszerzony katalog informacji, które przedsiębiorca zobowiązany jest podać konsumentowi, ile przede wszystkim sposób i czas przekazania tych informacji konsumentowi, jak również konsekwencje ewentualnego niespełnienia w tym zakresie. Przypomnijmy, że obecnie przedsiębiorca jest obowiązany potwierdzić takie informacje w tradycyjnej formie pisemnej, przy czym w praktyce ten wymóg bardzo często nie jest dochowywany. Znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie więc zastąpienie potwierdzania konsumentowi koniecznych informacji na piśmie obowiązkiem potwierdzenia zawarcia umowy na trwałym nośniku, co (wbrew wątpliwościom językowym) będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta