Fiskus nie może chodzić na skróty
To, czy podatnik wystawiał klientom paragony indywidualne, czy nie, nie może przesądzać o tym, że nie zarejestrował świadczonych usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 5 marca 2014 r. (I SA/Sz 1138/13).
Stan faktyczny
U podatnika, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług kamieniarskich, przeprowadzono kontrolę rozliczeń VAT i PIT za 2009 r.
Fiskus podszedł do sprawy drobiazgowo. Najpierw kontrolerzy wystąpili do zarządzających cmentarzami o podanie danych osób, dla których podatnik w 2009 r. wykonywał usługi kamieniarskie. Po otrzymaniu danych wystąpił do klientów podatnika o udzielenie pisemnych wyjaśnień dotyczących wykonanych przez niego usług. Na podstawie oświadczeń otrzymanych od 118 osób porównał kwoty ujęte w rejestrach sprzedaży VAT (według paragonów fiskalnych i faktur VAT) z kwotami określonymi przez te osoby jako zapłacone oraz z danymi wynikającymi z załączonych do oświadczeń kserokopii umów, paragonów fiskalnych i faktur. Uznał, że przedsiębiorca nie ujawnił w rejestrach VAT obrotów z tytułu pobranych zaliczek oraz wpłat za wykonane usługi na rzecz 58 osób. Podatnik co prawda sporządzał z klientami pisemne umowy, ale były one niszczone po wystawieniu paragonu fiskalnego. Organ uznał, że podatnik posiadał dokumenty umożliwiające mu prawidłowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta