Sądy na nowo
Nowoczesne narzędzia zarządzania, w tym informatyczne, są niezbędne, by móc podejmować wyzwania – przekonuje minister sprawiedliwości.
Obserwujemy ostatnio kumulację emocji w dyskusji o informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. Jako minister sprawiedliwości po raz kolejny zostałem poinformowany, że nastaję nie tylko na sferę niezawisłości sądów, ale i na konstytucyjne prawa obywateli. Narzędziem po(d)stępu jest właśnie informatyzacja. Kiedyś niebezpieczeństwo stwarzały komputery zastępujące pismo ręczne i maszyny do pisania. Dziś wątpliwości budzi informatyzacja. Mam nadzieję, że za dziesięć lat wątpliwości w debacie budzić będą kolejne, nowocześniejsze rozwiązania.
Gwarantowanie praw obywateli
Wiele faktów przemawia za tym, że nowoczesne narzędzia zarządzania (w tym informatyczne) są niezbędne do skutecznego podejmowania wyzwań, jakie niesie praca wymiaru sprawiedliwości. Rok do roku wzrasta wpływ spraw, jednocześnie sytuacja budżetowa nie pozwala na zatrudnianie kolejnych urzędników czy też powoływanie sędziów. Kluczem jest więc wykorzystanie posiadanych zasobów i wspomaganie pracy.
Podobne rekomendacje płyną ze strony organizacji międzynarodowych – Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich w opinii nr 14 z 2011 roku podkreśla, że technologie informatyczne mogą zapewniać lepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości, poprawiać jakość zarządzania sprawami oraz ocenę funkcjonowania systemu sądowniczego, natomiast same systemy informatyczne odgrywają kluczową rolę w zakresie dostarczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta