Jak prawidłowo sfinansować samorządową kampanię wyborczą
Pieniądze | Samorządowej kampanii wyborczej nie można sfinansować, organizując zbiórkę publiczną. Niedopuszczalne jest także przyjmowanie wpłat od obywateli Unii Europejskiej, którzy mają prawo głosowania na radnych czy wójtów w Polsce.
Michał Cyrankiewicz
Zasady finansowania kampanii wyborczej regulują przepisy kodeksu wyborczego z 5 stycznia 2011 r. (dalej kodeks). Wspólne dla wszystkich wyborów przepisy (Sejm, Senat, Prezydent RP, Parlament Europejski i wybory samorządowe) zawiera dział I, rozdział 15 kodeksu (art. 125–151). Natomiast regulacje szczegółowe, dotyczące limitów wydatków, jakie komitety wyborcze mogą przeznaczyć na agitację wyborczą, określają:
- art. 199 i 200 – dla wyborów do Sejmu;
- art. 259 – dla wyborów do Senatu;
- art. 237 – dla wyborów Prezydenta RP;
- art. 337 – dla wyborów do Parlamentu Europejskiego;
- art. 378 i 379 – dla wyborów do organów stanowiących (rada gminy i rada powiatu oraz sejmik województwa) jednostek samorządu terytorialnego;
- art. 476 – dla wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
Zadanie dla pełnomocnika
Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne. Tej naczelnej zasadzie wynikającej z art. 125 kodeksu podporządkowane są wszystkie pozostałe regulacje dotyczące zarówno pozyskiwania, jak i wydatkowania środków komitetów wyborczych. Tych utworzonych przez partie polityczne (koalicje partii politycznych) i komitetów wyborczych wyborców czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta