Przyspieszony zwrot tylko pod pewnymi warunkami
VAT. Przedsiębiorca ma prawo przenieść nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do rozliczenia na kolejny okres. Może także wystąpić o przekazanie jej na konto. Najkrótszy czas, w którym urząd odda wnioskowaną kwotę, to 25 dni.
Jednym z praw podatnika jest możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwrot VAT. Uprawnienie to wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Standardowy termin zwrotu przewidziany w tej ustawie to 60 dni. Przedsiębiorca może jednak wystąpić o zastosowanie tzw. przyspieszonego trybu zwrotu VAT. Musi jednak spełnić obligatoryjne przesłanki, które powodują dopuszczalność wniesienia takiego wniosku.
Szczególne rozwiązanie
Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, na wniosek podatnika urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić różnicę podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Nie można pominąć, że zastosowanie tego przyspieszonego zwrotu podatku ma charakter wyjątkowy i następuje wtedy, gdy – zdaniem organów podatkowych – zasadność zwrotu nie budzi wątpliwości (wyrok WSA w Warszawie z 1 października 2008 r., VIII SA/Wa 222/08).
Wniosek o zwrot podatku w 25-dniowym terminie należy złożyć łącznie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta