Urzędnik otrzyma gratyfikację za szczególne zaangażowanie
Pieniądze | Członkowi służby cywilnej za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej dyrektor urzędu może wypłacić nagrodę. Kryteria jej przyznania, wysokość, częstotliwość i tryb powinny być określone w akcie wewnętrznym danej jednostki.
Leszek Jaworski specjalista od prawa administracyjnego
Nagroda nie należy się za rzetelne, sprawne i terminowe wykonywanie powierzonych zadań, ponieważ jest to podstawowy obowiązek członka służby cywilnej. Tylko szczególne zaangażowanie się w pracę oraz osiągnięcie ponadprzeciętnych efektów powinno być podstawą wypłacenia gratyfikacji. Oceny pracy członka służby cywilnej dokonuje dyrektor urzędu. On też uznaniową decyzją może przyznać nagrodę. Uznaniowość nagradzania nie oznacza upoważnienia do faworyzowania jakichś grup, nadużywania kompetencji oraz jakiejkolwiek dyskryminacji. Przeciwnie, dyrektor powinien w formie regulaminu ustalić przejrzyste zasady i tryb przyznawania tego składnika wynagrodzenia.
Bez roszczenia
Warunkiem wypłaty nagrody jest podjęcie w tej sprawie decyzji przez dyrektora urzędu. Tym właśnie nagroda różni się od premii (por. wyrok SN z 21 czerwca 2007 r., I PK 3/07). Uznaniowy charakter nagrody polega na tym, że zarówno przyznanie jej członkowi służby cywilnej, jak i określenie jej wysokości, należy do zakresu swobodnego uznania dyrektora urzędu. Członek służby cywilnej – odmiennie niż przy wynagrodzeniu za pracę – nie ma roszczenia o jej uzyskanie. Nie może on więc się domagać przed sądem jej przyznania, powołując się na szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta