Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarz też człowiek

02 kwietnia 2014 | Rzecz o prawie | Oktawian Nawrot
źródło: materiały prasowe
Popiersie Hipokratesa z Kos, starożytnego greckiego lekarza, twórcy naukowych podstaw medycyny. Rycina Louisa Figuiera z „Vies des Savants Illustres” (Paryż, 1866)
źródło: AFP
Popiersie Hipokratesa z Kos, starożytnego greckiego lekarza, twórcy naukowych podstaw medycyny. Rycina Louisa Figuiera z „Vies des Savants Illustres” (Paryż, 1866)

Skarga do Trybunału na tzw. klauzulę sumienia jest prostym upomnieniem się 
o najbardziej podstawową wolność człowieka – polemizuje naukowiec.

W artykule „Klauzula sumienia" z  26 marca mec. Robert Rynkun-Werner dał wyraz wątpliwościom, czy zasadne jest skierowanie przez Naczelną Radę Lekarską do Trybunału Konstytucyjnego skargi o uznanie za niekonstytucyjne części zapisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotyczących tzw. klauzuli sumienia. Autor jednoznacznie przy tym podkreślił brak szans na wygraną przez NRL w sporze mającym w istocie charakter światopoglądowy.

Sumienie jako wartość pierwotna

Abstrahując chociaż częściowo od kwestii światopoglądowych – całkowicie bowiem nie jest to możliwe – zauważyć należy, że stanowisko NRL nie jest pozbawione podstaw, jak sugerował autor. Zarówno w wymiarze praw człowieka, jak i systemu norm i wartości konstytucyjnych  wolność sumienia i powiązana z nim integralnie klauzula sumienia znajdują się całkowicie poza jurysdykcją państwa. Są to wartości pierwotne, dla których istnienia nie jest potrzebna żadna decyzja władzy państwowej. Państwo staje w obliczu tego fenomenu i musi się wobec niego określić. Oczywiste przy tym jest, iż demokratyczne państwo prawa afirmuje wspomniane wartości i bierze na siebie obowiązek ich zabezpieczenia. Rzeczona oczywistość –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9804

Wydanie: 9804

Spis treści

Pierwsza strona

Kariera i biznes

9. PZU Półmaraton Warszawski

Zamów abonament