Jak się przygotować do zorganizowania farmy produkującej energię elektryczną
PLANOWANIE PRZESTRZENNE | Inwestor planujący budowę systemu fotowoltaicznego powinien najpierw przeprowadzić analizę stanu prawnego nieruchomości, na której zamierza go posadowić. Potem musi ustalić listę decyzji administracyjnych, jakie trzeba pozyskać w celu zrealizowania projektu.
Ze względu na uwarunkowania formalnoprawne dotyczące miejsca lokalizowania systemów PV o dużej mocy, status prawny nieruchomości ma istotny wpływ na czas trwania procesu inwestycyjnego i może decydować o jego opłacalności.
Decyzja o warunkach zabudowy, zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej lub leśnej, pozwolenie na wycinkę drzew lub krzewów, pozwolenia wodnoprawne, zgoda konserwatora zabytków, decyzja środowiskowa, decyzja o budowie lub zgłoszenie robót budowlanych to przykładowe procedury, przez które musi przejść przedsiębiorca planujący inwestycję fotowoltaiczną. Mechanizmy wsparcia deklarowane przez rządzących dla rozwoju sektora zielonej energii nie idą w parze z barierami prawnoadministracyjnymi. Przejście przez proces budowania systemu PV wymaga samozaparcia i wiedzy, ponieważ wiele kwestii istotnych dla realizacji takich projektów nie zostało jeszcze uregulowanych prawnie, a istniejące przepisy często budzą wątpliwości interpretacyjne, których nie rozwiały wprowadzone ostatnio przez tzw. Mały Trójpak zmiany (nowelizacja prawa energetycznego oraz innych ustaw).
Wytwarzanie energii elektrycznej może odbywać się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta