Warto przeanalizować zapisy umów
OPTYMALIZACJA | Podatnicy mający podpisane kontrakty ze stałymi kontrahentami mogą dla ułatwienia rozliczeń VAT rozważyć wprowadzenie okresów rozliczeniowych w celu uniknięcia konieczności monitorowania dat dostarczenia towarów do klienta.
Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe zasady rozpoznawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług nastręczają podatnikom wiele trudności interpretacyjnych. Jedną z kwestii, która w praktyce powoduje liczne niejasności, jest ustalenie obowiązku podatkowego w odniesieniu do sprzedaży rozliczanej w ustalonych okresach >patrz ramka.
Zasadę powstania obowiązku podatkowego z upływem okresów rozliczeniowych stosuje się, zgodnie z art. 19a ust. 4 ustawy o VAT, odpowiednio do dostawy towarów. Wyjątkiem jest dostawa towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
Wszystkie czy tylko niektóre
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. analogiczny przepis dotyczący okresów rozliczeniowych znajdował zastosowanie do sprzedaży o charakterze ciągłym (wówczas na fakturze należało podać miesiąc sprzedaży), a w dalszej części obecnego art. 19a ust. 3 ustawy o VAT ustawodawca odnosi się właśnie do usług ciągłych wykonywanych w okresie dłuższym niż rok (przepis ten stosuje się odpowiednio do dostawy towarów). Dlatego pojawia się wątpliwość, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta