Ile przedsiębiorca zapłaci fiskusowi za budynek mieszkalny
Klasyfikacja | Przepisy różnicują stawki podatku od nieruchomości w zależności od tego, do jakiej kategorii zalicza się dany obiekt. W niektórych przypadkach jej ustalenie może być jednak kłopotliwe.
Anna Główka
W związku z działalnością deweloperską firm budowlanych, które inwestują w budowę budynków o funkcjach mieszkalnych, a następnie je sprzedają bądź wynajmują (lub też sprzedają albo wynajmują poszczególne lokale mieszkalne), pojawia się pytanie o zastosowanie właściwej stawki podatku od nieruchomości. Będzie ona bowiem różna w zależności od stwierdzenia, który czynnik jest rozstrzygający – status inwestora jako przedsiębiorcy czy funkcja (mieszkalna) budynku.
Podział z ustawy
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podatkowi od nieruchomości podlegają zasadniczo budynki (lub ich części):
a) mieszkalne,
b) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz mieszkalne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej,
c) pozostałe.
Spośród wskazanych kategorii ustawa definiuje jedynie „budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej". Za budynki takie uznaje budynki będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych, chyba że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta