Jak rozliczyć wydatki na adwokata
CIT | Strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie kwoty niezbędne do celowego dochodzenia jego praw, np. koszty zastępstwa procesowego. Wielu podatników ma wątpliwości, czy może pomniejszyć o nie swój dochód.
Podatnicy często zmuszeni są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do ponoszenia kosztów procesu związanych z egzekwowaniem należności bądź obroną przed roszczeniami kontrahentów lub byłych pracowników.
Zgodnie z art. 98 § 1 kodeksu postępowania cywilnego strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Do kosztów procesu zalicza się między innymi koszty zastępstwa procesowego (wynagrodzenie radcy prawnego lub adwokata zasądzone przez sąd od strony przegrywającej sprawę).
Nie ma raczej wątpliwości, że koszty zastępstwa procesowego w przypadku wygrania sprawy sądowej i zasądzenia ich na rzecz podatnika są zgodnie z ustawą o CIT kosztami uzyskania przychodu. W momencie wyegzekwowania tych wydatków przez podatnika od strony przegrywającej podatnik rozpoznaje przychód, który zeruje wcześniej zaksięgowane koszty uzyskania przychodu. Sytuacja komplikuje się, gdy podatnik jest stroną przegrywającą proces sądowy i zostaje obciążony kosztami zastępstwa procesowego przeciwnika.
Każdy przypadek trzeba przeanalizować
Co do zasady koszty poniesione przez podatnika w wyniku przegranego sporu sądowego związane z opłatami sądowymi, kosztami zastępstwa procesowego oraz wynagrodzeniami adwokata czy radcy prawnego są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta