Decyzje personalne w firmowych papierach
Zmiana sytuacji zatrudnionych często powoduje, że trzeba zmodyfikować podstawę ich zatrudnienia. Brak odpowiednich papierów może działać na niekorzyść pracodawcy.
Pracownica została zwolniona w grudniu. 15 marca przysłała pismo o przywrócenie do pracy, ponieważ w trakcie wypowiedzenia zaszła w ciążę. Czy powinniśmy wycofać wymówienie i uznać, że umowa trwa dalej, czy też należy sporządzić nową umowę albo wstrzymać działania do czasu wydania wyroku przez sąd?
Zgodnie z art. 177 § 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego pracownicy. Jest to dopuszczalne wyjątkowo, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy kobiety i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę.
Zakaz ten oznacza przy tym, że umowa się nie rozwiąże także wtedy, gdy pracownica zajdzie w ciążę już w okresie wypowiedzenia. Działając zatem w zgodzie ze wskazanym art. 177 § 1 k.p., pracodawca, o którym mowa w pytaniu, powinien wycofać wypowiedzenie angażu. Błędem byłoby w tym przypadku zawarcie nowej umowy, ponieważ przepisy wprowadzają zakaz rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy. Nie jest tu konieczny wyrok sądowy, ponieważ obowiązek pracodawcy wynika wprost z przepisu.
Aby postąpić zgodnie z prawem, pracodawca powinien:
krok 1:
wysłać do kobiety pismo zatytułowane np. „Odwołanie wypowiedzenia umowy o pracę", o przykładowym brzmieniu: „W związku z treścią art. 177 § 1 k.p. i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta