Gotowość do pracy trzeba aktywnie zgłaszać
Domagający się zapłaty wynagrodzenia z tytułu gotowości do wykonywania pracy (art. 81 § 1 k.p.) ma obowiązek wykazać, że mógł podjąć służbowe zadania przez cały okres, za który dochodzi pensji. Powinien to robić aktywnie i systematycznie, manifestując pracodawcy możliwość podjęcia obowiązków od zaraz. Nie wystarczy bierne oczekiwanie na wezwanie go do świadczenia służbowych zadań.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 2013 r. (II PK 16/13).
Stan faktyczny
Pracownik został przywrócony do pracy przez sąd. Zgłosił gotowość do podjęcia obowiązków, jednak pracodawca odmówił dopuszczenia go do pracy. Po upływie kilku miesięcy zatrudniony wypowiedział umowę o pracę. Pracodawca nie kwestionował skuteczności wypowiedzenia i umowa uległa rozwiązaniu. Pracownik wniósł do sądu pozew o zapłatę na podstawie art. 81 § 1 kodeksu pracy wynagrodzenia z tytułu pozostawania w gotowości do pracy za cały okres od momentu przywrócenia do pracy aż do rozwiązania umowy z upływem okresu wypowiedzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta