System aktywizacji do poprawki
Dla wszystkich długotrwale bezrobotnych korzystających z zasiłków trzeba stworzyć program aktywizacji i integracji lub system powszechnych robót publicznych.
Stanisław Kluza, Kordian Kolbiarz, Maks Kraczkowski
Polska co roku wydaje z Funduszu Pracy ponad 10 mld zł na tzw. aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu oraz na zasiłki i świadczenia dla bezrobotnych. Niestety, ledwo połowa tej kwoty przeznaczana jest na aktywizację tych osób. Większość pieniędzy trafia do nich w postaci zasiłków i świadczeń.
Pieniądze, którymi dysponuje Fundusz Pracy, nie spełniają swojej funkcji i nie mają wpływu na powstrzymywanie takich negatywnych procesów życia społecznego w Polsce, jak depopulacja, masowa emigracja młodych ludzi czy niedostateczna liczba inwestycji. Powiązanie wydatków z Funduszu Pracy z wyzwaniami, z jakimi boryka się Polska, powinno być jednym z priorytetów nowej polityki rynku pracy, rozumianej jako uporządkowane, celowe i prorozwojowe wspieranie rozwoju naszego państwa.
Rekomendacje programowe
Prezentujemy dwie kluczowe rekomendacje, skupione na zwiększeniu efektywności wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na przeciwdziałanie bezrobociu oraz powiązaniu tej polityki z innymi aspektami polityki społecznej i gospodarczej państwa. Pierwsza to ukierunkowanie na wspieranie inwestycji samorządowych części pieniędzy przeznaczonych na szkolenia osób bezrobotnych i roboty publiczne. Druga to wprowadzenie ogólnopolskiego systemu powszechnych robót publicznych.
W ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta