Przy decyzji o zwolnieniu chorego pośpiech nie jest wskazany
POSTĘPOWANIE | Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia odnosi skutek w dniu doręczenia go adresatowi, nawet jeżeli podano w nim późniejszą datę. W tym czasie podwładny może być jeszcze w okresie ochronnym.
Ewa Drzewiecka
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z chorym podwładnym bez jego winy, jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:
∑ dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony w danym zakładzie krócej niż sześć miesięcy (do tego okresu nie należy doliczać czasu trwania tej absencji),
∑ dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy zatrudnienie trwało co najmniej sześć miesięcy lub niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową (art. 53 § 1 pkt 1 k.p.).
Pracodawcy często mają problem z ustaleniem właściwej daty, z którą można rozwiązać umowę w tych okolicznościach.
Przedwczesne rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia oznacza, że szef zwolnił pracownika w okresie ochronnym. Jeśli podwładny odwoła się do sądu, firma nie ma szans na wygraną.
Do kiedy okres ochronny
Umowę o pracę można rozwiązać w następny dzień po upływie okresu ochronnego. Przyczyną wcześniejszego zwolnienia może być błąd w obliczeniu okresu ochronnego lub brak wiedzy na temat skutków doręczania pism pracodawcy zawierających jego oświadczenia woli.
Do doręczeń pism – zarówno pracodawcy, jak i pracownika – pełne zastosowanie mają przepisy kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta