Nabywca ma prawo do odliczenia podatku
Jeśli usługi nie są już wykorzystywane przez spółkę w prowadzonej działalności, to nabycie prawa do ustania stosunku umownego jest zgodne z jej interesem gospodarczym i ma związek z czynnościami objętymi VAT.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia VAT, pod warunkiem że zakupione towary i usługi mają związek z działalnością opodatkowaną. Nabycie usługi w postaci prawa do przedterminowego rozwiązania umowy jest związane z czynnościami objętymi VAT (działalnością prowadzoną przez podatnika – usługami dostarczania personelu). Usługa ta związana jest z całokształtem działalności gospodarczej firmy Alfa, stanowiąc koszt racjonalny i uzasadniony z biznesowego punktu widzenia.
Tym samym doprowadzenie do ustania stosunku umownego (zakup usług informatycznych), który nie jest już wykorzystywany w prowadzonej działalności, jest zgodne z interesem gospodarczym podatnika. W tym zakresie nabywane świadczenie (wyrażenie przez kontrahenta zgody na rozwiązanie umowy na świadczenie usług) dotyczy potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej w analogicznym stopniu jak każda inna usługa mająca na celu racjonalizację (zmniejszenie) kosztów prowadzonej działalności.
Brak ograniczeń
Jednocześnie w omawianym przypadku nie mają zastosowania ograniczenia w odliczeniu podatku, określone w art. 88 ustawy o VAT. W szczególności nie będzie miał zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wskazujący, że faktury nie są podstawą do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta