Kontenery telekomunikacyjne obciążone jak budowle
Aby ustalić wysokość podatku od nieruchomości należnego od budowli, należy określić jej wartość. Dlatego konieczne jest ustalenie, jaki rodzaj urządzeń znajduje się w danym obiekcie i w jaki sposób warunkują one korzystanie z niego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 marca 2014 r. (II FSK 783/12).
Sprawa dotyczyła pięciu stacji przekaźnikowych telefonii komórkowej. Spór sprowadził się do oceny, czy kontener techniczny jest budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) i w związku z tym powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości według jego wartości czy też jest budynkiem i przy wymiarze podatku od nieruchomości powinna być brana pod uwagę jego powierzchnia użytkowa.
Zdaniem spółki, sporne kontenery telekomunikacyjne są trwale związane z gruntem poprzez fundamenty. Oznacza to, że są one budynkami w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i ustawy podatkowej.
Zdaniem SKO kontener techniczny należy zakwalifikować jako obiekt budowlany. W opinii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta