Nie każdy wyjazd to podróż służbowa
Przemieszczanie się pracownika mobilnego nie stanowi co do zasady wyjazdu służbowego. To charakter jego codziennych obowiązków, które stanowią czas pracy.
Podróż służbowa polega na wykonywaniu zadań służbowych na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (art. 775 k.p.). Zatem wyjazd można uznać za podróż służbową, gdy punktem docelowym jest miejscowość inna niż ta, w której:
- podwładny ma swoje stałe miejsce pracy,
- pracodawca ma swoją siedzibę – jeśli pracownik nie ma stałego miejsca pracy.
Typowy wyjazd służbowy stanowi wśród obowiązków podwładnego zjawisko nadzwyczajne. W przypadku osób, których praca jest bezpośrednio związana z przemieszczaniem się, czas takich wyjazdów kwalifikuje się – mimo istniejących nadal kontrowersji – jako czas pracy. Wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 28 czerwca 2012 r. (II UK 284/11), uznając, że jeżeli miejsce pracy określone jest w sposób ruchomy, a praca z istoty swej polega na przemieszczaniu się po pewnym obszarze, to pracownik nie odbywa podróży służbowych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta