Wykup wierzytelności związanej z kredytem eksportowym
HANDEL ZAGRANICZNY | Jeżeli przedsiębiorca dostosuje warunki transakcji do wymogów Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, będzie mógł odroczyć termin płatności, a i tak od razu dostanie pieniądze.
O atrakcyjności oferty decyduje szereg elementów. Oprócz ceny może to być termin realizacji zamówienia, jakość produktu lub usługi, warunki gwarancji, a także płatności. W tym ostatnim wypadku może chodzić nie tyle o sam wybór metody płatności, ile o przede wszystkim o jej termin. Innymi słowy, dla importera istotne może być to, po jakim czasie od otrzymania towaru lub usługi będzie on musiał za nie zapłacić i ewentualnie, czy będzie mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań w ratach. Odroczenie terminu płatności przez eksportera oznacza, że udziela on swojemu kontrahentowi kredytu kupieckiego. I nawet jeżeli strony ustalą warunki jego oprocentowania, to i tak dla sprzedającego oznacza to pojawienie się dodatkowych rodzajów ryzyka. Przede wszystkim wiążą się one z ryzykiem kursowym, potencjalną niewypłacalnością kontrahenta, łącznie z jego bankructwem, utratą płynności finansowej czy wreszcie utratą szans na przeprowadzenie innej ciekawej transakcji właśnie z uwagi na brak wystarczającej ilości środków wolnych. Dlatego, stosując kredyt kupiecki, warto zastanowić się nad zastosowaniem instrumentów, które przynajmniej częściowo wspomniane rodzaje ryzyka pozwoliłyby wyeliminować lub ograniczyć.
Rodzaje zabezpieczeń
Przedsiębiorcy zajmujący się eksportem mają do wyboru całą gamę takich instrumentów. Wybór odpowiedniego musi być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta