Klauzule powstrzymają kontrahentów przed nielojalnością
UMOWY | Zakaz konkurencji między zleceniobiorcą a zleceniodawcą może chronić interesy tego drugiego także po zakończeniu współpracy. Dopuszczalny jest także między przedsiębiorcami i to bez odszkodowania.
W obrocie gospodarczym coraz bardziej powszechne stają się umowy o świadczenie usług, które podlegają przepisom kodeksu cywilnego o zleceniu. Zleceniobiorcami są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, w tym także działający jako podwykonawcy. Aby zagwarantować zleceniodawcy pełną ochronę jego interesów, do umowy wprowadza się klauzule, które chronią go przed skutkami utraty lub nielojalności kluczowych współpracowników. Jak odpowiednio sformułować zakaz konkurencji?
Ograniczenia w czasie związania
W kodeksie cywilnym nie ma przepisów, które w sposób ogólny regulowałyby instytucję zakazu konkurencji. Jego wprowadzenie w zleceniu dopuszcza art. 3531 k.c., który określa granice swobody zawierania umów. Prawidłowo skonstruowany zakaz konkurencji musi określać rodzaj działalności, której dotyczy oraz czas jego trwania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta