Wewnętrzne roszady nawet z dnia na dzień
Jeśli przesunięcie pracownika do innego działu w firmie nie pociąga za sobą zmiany zakresu jego obowiązków, nie jest konieczne porozumienie ani wypowiedzenie zmieniające.
W jednym z działów mamy zdecydowanie zmniejszone zapotrzebowanie na pracę. Chcemy przenieść pracownika z tego działu do innego na stanowisko w pełni odpowiadające jego kwalifikacjom (odpowiednik merytoryczny jego dotychczasowego stanowiska z nieco innym zakresem czynności). Jednak osoba ta wskazuje, że takie działanie wynika z sytuacji ekonomicznej pracodawcy, a więc powinna otrzymać odszkodowanie. Czy rzeczywiście pracownik może się domagać jakiejś kwoty w związku z przeniesieniem? – pyta czytelniczka.
Nie.
Pracownikowi nie przysługuje w tym przypadku ani odszkodowanie, ani odprawa. Jeżeli w umowie o pracę nie dookreślono jego zakresu czynności, a nowe obowiązki odpowiadają rodzajowo dotychczasowym, to zmiana wydziału może się odbyć na podstawie polecenia służbowego, bez konieczności modyfikacji umowy.
Formalności przed...
Zawarcie z pracownikiem porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenie mu warunków pracy i płacy jest konieczne, aby zmienić:
∑ rodzaj jego pracy,
∑ zakres jego czynności, przy zachowaniu tego samego rodzaju pracy, gdy ten zakres strony wpisały w umowie jako element ich uzgodnień,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta