Jak działa dynamiczny sposób zakupów
FIRMY | Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że jest system, którego zamawiający używają do zapewnienia sobie bieżących usług i dostaw.
Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) przewiduje różne tryby udzielania zamówienia, w których różnice uwidocznione są w organizacji przetargu, procedurze wyboru oferty oraz dostępności dla potencjalnych wykonawców. Najbardziej otwartym dla wykonawców, a co za tym idzie – najbardziej konkurencyjnym, trybem jest przetarg nieograniczony. W ramach tego trybu, w wyniku implementacji dyrektyw 2004/17/WE oraz 2004/18/WE, do polskiego p.z.p. wdrożono instytucję dynamicznego systemu zakupów.
Zgodnie z art. 2 ust. 2a p.z.p. dynamiczny system zakupów jest ograniczonym w czasie elektronicznym procesem udzielania zamówień publicznych, których przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne nabywane na podstawie umowy sprzedaży lub usługi powszechnie dostępne. Dostawy powszechnie dostępne oraz usługi powszechnie dostępne to dostawy i usługi, których możliwość nabycia ma każdy konsument bez jakichkolwiek utrudnień. System dynamicznego zakupu odnosi się zatem do podstawowych artykułów lub usług, których dostarczenie lub wykonanie nie obejmuje specjalistycznych technologii. Przykładowo objęte dynamicznym systemem zakupów są usługi na dostarczanie papieru, środków higienicznych, usług sprzątania, naprawy, itp.
Nie więcej niż cztery lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta