Kiedy od wypłacanego czynszu pobiera się podatek u źródła
O kwalifikacji danej maszyny jako urządzenia przemysłowego decyduje jego charakter i możliwość zastosowania w szeroko rozumianym przemyśle, niezależnie od aktualnego sposobu wykorzystywania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 3 kwietnia 2014 r. (I SA/Sz 950/13).
Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, wskazując, że płaci czynsz spółkom zagranicznym, z którymi tworzy grupę kapitałową. Opłata ta pobierana jest za wynajem urządzeń budowlanych, tj. podnośników, agregatów, telehandlerów, wozideł budowlanych, elementów wind i wind budowlanych, wózków widłowych, furt wyładowczych oraz walca, przeznaczonych do dalszego odpłatnego wynajmowania własnym klientom spółki – najczęściej firmom z branży budowlanej.
W tak przedstawionym stanie faktycznym spółka wniosła o potwierdzenie, że nie jest zobowiązana do potrącania i odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ wskazane urządzenia nie są urządzeniami przemysłowymi w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki, wskazane urządzenia mają wyłączny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta