Szpitalna pauza w urlopie na bliźnięta
Pracownica może przerwać urlop macierzyński na czas hospitalizacji jednego z dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wznawia się go po wypisie z oddziału, nawet jeśli lekarz wydał zwolnienie na dłuższy okres.
W związku z pobytem jednego z urodzonych bliźniąt w szpitalu pracownica wystąpiła z wnioskiem o przerwanie urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 72 dni. Dziecko wymagało opieki, dlatego matka przebywała z nim na oddziale od 25 kwietnia do 9 maja 2014 r. Dostała też zwolnienie lekarskie ZUS ZLA stwierdzające konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem od 25 kwietnia do 30 maja 2014 r. Czy pracownica mogła przerwać urlop macierzyński, mimo że opieki szpitalnej wymaga tylko jedno z dzieci? – pyta czytelniczka.
Tak. Jednak mimo że kobieta przedłożyła pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż pobyt dziecka w szpitalu, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje jej wyłącznie do dnia jego wypisania z oddziału. Od następnego dnia, tj. od 10 maja 2014 r., ponownie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
W zawieszeniu
Zasiłek macierzyński przysługuje przez czas ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego – podstawowego lub dodatkowego, rodzicielskiego lub ojcowskiego (lub urlopów na warunkach tych urlopów). Wymiar podstawowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta