Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminowy kontrakt do indywidualnej oceny

15 maja 2014 | Prawo i praktyka | Izabela Tomasik

Pięć lat to standardowy czas trwania okresowych umów o pracę zawieranych z kadrą menedżerską. Nie jest to nadużycie prawa.
Żaden przepis nie określa, 
jak długo może trwać takie terminowe związanie.

Umowa na czas określony to obecnie jeden z najbardziej powszechnych i najchętniej zawieranych kontraktów o pracę, choć wielu pracowników wolałoby zamienić go na angaż bezterminowy.

Dla pracodawców umowa czasowa ma wiele zalet. Po pierwsze, umożliwia elastyczne kształtowanie relacji między pracodawcą i pracownikiem. Po drugie, pozwala dostosować strukturę zatrudnienia w firmie do warunków panujących na rynku.

Kodeks pracy nie wskazuje okoliczności uzasadniających zawarcie, jak i rozwiązanie umowy na czas określony w konkretnym kształcie. Dlatego pracodawcy mają wątpliwości.

W latach czy miesiącach

Niejasności dotyczą m.in. tego, na jak długo mogą zawrzeć z jednym pracownikiem umowę terminową. Czy np. cztery lata to okres, który mieści się jeszcze w akceptowalnej dla stron granicy? W jaki sposób określić maksymalną normę dla takich kontraktów?

Nie istnieje uniwersalny wzorzec, który zastosuje się w każdym wypadku. Warto jednak zwrócić uwagę na okoliczności wskazane w orzecznictwie Sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9838

Wydanie: 9838

Spis treści
Zamów abonament