Zezwolenie jest ważne tak długo, jak długo działa strefa
UPRAWNIENIA | Zmieniło się stanowisko ministra gospodarki co do możliwości przedłużenia okresu, na jaki udzielono inwestorowi zgody na działalność w SSE. Resort zaczyna przychylnie się odnosić do ekonomicznych argumentów firm.
Agnieszka Jasica-Skalbmierska Barbara Otrzonsek
Jeszcze do niedawna stanowisko ministra gospodarki w sprawie możliwości przedłużenia okresu obowiązywania zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, wydanych na czas oznaczony, było dość jednoznaczne i nieprzychylne dla podatników. Podnoszone przez inwestorów argumenty nie spotykały się ze zrozumieniem ministra gospodarki, któremu na zasadach uznaniowości przysługuje prawo do zmiany treści wcześniej wydanych decyzji o udzieleniu zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, również w zakresie okresu ich obowiązywania.
Istota problemu
Problem dotyczy zezwoleń wydanych po 1 stycznia 2001 r., w których minister gospodarki określił termin ich obowiązywania. Przypomnijmy – ustawodawca jednoznacznie wskazał organom administracyjnym zamknięty katalog elementów kształtujących zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (art. 16 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 42 poz. 274 ze zm.; >patrz ramka). Wśród nich, oprócz oznaczenia przedmiotu działalności gospodarczej, wymienił także warunki tej działalności odnoszące się w szczególności do zatrudnienia określonej liczby pracowników oraz zrealizowania inwestycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta