Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalać różnice przejściowe w przypadku środków trwałych

16 czerwca 2014 | Ekspert księgowy
Kiedy różnice ujemne, a kiedy dodatnie
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy różnice ujemne, a kiedy dodatnie
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

OBOWIĄZKI | Rozbieżności między bilansową i podatkową wartością aktywów i pasywów mogą mieć różne źródła. Ustalanie odroczonego podatku powinny rozpatrywać m.in. firmy, które stosują różne stawki amortyzacji w CIT i w księgach.

Ewelina Woźniak

Jednostki mające obowiązek prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) stosują dla celów bilansowych zawarte w niej zasady i metody wyceny aktywów oraz pasywów. W pewnych sytuacjach zapisane w uor sposoby ujmowania transakcji będą różniły się od ustalonych w regulacjach podatkowych zasad uznawania transakcji za koszty lub przychody podatkowe. Różnice pomiędzy prawem bilansowym a zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sprawiają, że niektóre z pozycji aktywów i pasywów mogą mieć różną wartość księgową i podatkową. Co za tym idzie, bilansowe przychody i koszty oraz ustalony na ich podstawie wynik finansowy brutto najczęściej różnią się od ustalonej według prawa podatkowego podstawy opodatkowania, która jest różnicą pomiędzy przychodami podlegającymi opodatkowaniu oraz kosztami uzyskania przychodów.

W praktyce możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami różnic:

1) Różnice trwałe – charakteryzują się tym, że ujęte w księgach przychody lub koszty bilansowe nigdy nie staną się przychodami podlegającymi opodatkowaniu czy też kosztami uzyskania przychodu. Powstałe rozbieżności w podejściu bilansowym i podatkowym są stałe.

2) Różnice przejściowe – to różnice pomiędzy bilansową a podatkową wartością aktywów oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9865

Wydanie: 9865

Spis treści

Media planet

Zamów abonament