Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób subrogacja wpływa na ograniczenia niedostatecznej kapitalizacji

16 czerwca 2014 | Ekspert księgowy

CIT | Pożyczkobiorca może zaliczyć do kosztów odsetki zapłacone nowemu wierzycielowi. Musi jednak uwzględnić regulacje o transakcjach między podmiotami powiązanymi. To najczęstsza opinia fiskusa i sądów. Ale są też odmienne.

Marek Barowicz

Subrogacja jest uregulowana w art. 518 § 1 k.c. Polega ona na tym, że osoba trzecia spłacająca wierzyciela nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości zapłaty, pod warunkiem jednak że:

  • spłaca cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście lub określonymi przedmiotami majątkowymi,
  • przysługuje jej prawo, przed którym spłacona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia,
  • działa za zgodą dłużnika w celu wstąpienia w prawa wierzyciela (zgoda dłużnika powinna być, pod rygorem nieważności, wyrażona na piśmie),
  • przewidują to przepisy szczególne.

Skutek subrogacji ustawowej jest podobny jak przy przelewie (cesji) wierzytelności (art. 509 k.c.) – w strukturze stosunku zobowiązaniowego osoba trzecia, która spłaciła wierzyciela, zajmuje jego miejsce. Następuje zatem, w efekcie wstąpienia osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela, zmiana wierzyciela. Wierzytelność na skutek jej spłacenia nie wygasa, lecz trwa nadal, ale ze zmienionym podmiotem po stronie wierzyciela.

Spłata na rzecz wstępującego

Organy podatkowe i sądy administracyjne stoją na stanowisku, że w momencie zapłaty (kapitalizacji) odsetek od pożyczek na rzecz nowego wierzyciela (po przeniesieniu wierzytelności w drodze subrogacji) spółce-pożyczkobiorcy przysługuje prawo zaliczenia odsetek do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9865

Wydanie: 9865

Spis treści

Media planet

Zamów abonament