Regulamin zablokuje wolny piątek po Bożym Ciele
Jeśli w zakładowych przepisach jest zapis, że soboty są dla pracowników dniami wolnymi z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to zatrudnieni nie mogą w ten dzień odpracować piątku po święcie i zapewnić sobie w ten sposób długiego weekendu.
Dla pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki od poniedziałku do soboty, zgodnie z tworzonymi dla nich harmonogramami czasu pracy, sobota jest „zwykłym" dniem pracy, takim jak np. wtorek czy piątek. Pracodawca w myśl zapisów wewnątrzzakładowych (regulaminu pracy czy układu zbiorowego pracy) może – zgodnie z potrzebami prowadzonej przez siebie firmy – planować zatrudnionym pracę na każdy taki dzień tygodnia, bez konieczności uzasadniania potrzeby pracy w sobotę.
Od poniedziałku do soboty
Jeśli pracodawca chce, żeby pracownicy z tej grupy mieli wolny piątek po Bożym Ciele, wystarczy, że nie zaplanuje pracy na ten piątek (i ewentualnie przypadającą po nim sobotę). Żeby jednak wyrównać wymiar czasu pracy obowiązujący w danym miesiącu lub w okresie rozliczeniowym obejmującym czerwiec, musi przewidzieć tę „niedoplanowaną" w piątek (i sobotę) pracę w innych dniach – w tym również w soboty, w ramach tego samego okresu rozliczeniowego.
Przykład
Pracownicy zatrudnieni w sklepie odzieżowym wykonują swoje obowiązki w podstawowym systemie czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym, pracując od poniedziałku do soboty, zgodnie z tworzonymi harmonogramami czasu pracy. W okresie przypadającym na Boże Ciało, kiedy dla wielu firm jest to tzw. długi weekend, funkcjonowanie sklepu nie ma dla pracodawcy sensu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta