Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy kara za rozwiązanie kontraktu jest kosztem spółki

16 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Natalia Matuszak

CIT. Bank nie ujmie w kosztach odszkodowania wypłaconego z tytułu wcześniejszego zakończenia umowy swap ze względu na brak przesłanki działania w celu osiągnięcia przychodów, chyba że wykaże, iż osiągnął rzeczywiście większy dochód w wartościach bezwzględnych, niż byłby w stanie uzyskać w przypadku kontynuowania współpracy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 kwietnia 2014 r. (III SA/Wa 2130/13).

Polski bank, zawierając umowę swap z bankiem zagranicznym, zobowiązał się do zapewnienia udziałów w dywidendach innej spółki w zamian za wzajemne świadczenia. W umowie przewidziano możliwość jej wcześniejszego rozwiązania, jednak wiązało się to z obowiązkiem wypłaty odszkodowania. Równolegle między głównymi akcjonariuszami spółki powstał spór, który skutkował zaprzestaniem wypłacania dywidend. W 2005 r. polski bank rozwiązał umowę i wypłacił odszkodowanie, zaliczając je do kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Organ podatkowy stwierdził, że bank poniósł stratę. Wydał zatem decyzję określającą zobowiązanie podatkowe.

W ocenie banku, niewypłacanie dywidend zagroziło dochodowości jego inwestycji. Wypłata odszkodowania pozwoliła na sprzedaż akcji spółki i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9865

Wydanie: 9865

Spis treści

Media planet

Zamów abonament