Zwolnienie nie tylko dla rolników
ROZLICZENIA | Jeżeli dzierżawca zobowiąże się w umowie, że na użytkowanym terenie będzie utrzymywał zieleń oraz uprawiał własne grządki kwiatowe i warzywne, to właściciel działki może nie naliczać VAT od czynszu dzierżawnego.
Z tytułu dzierżawy gruntów na ogródki przydomowe spółdzielnia mieszkaniowa wystawia wszystkim dzierżawcom faktury ze zwolnieniem z VAT. Przy czym zwolnienie to odnosi do wszystkich bez wyjątku dzierżawców, a nie tylko do rolników. Na fakturze powołuje się na § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. Natomiast w interpretacji indywidualnej z 14 marca 2014 r. (ITPP1/443-1377/13/BS) organ podatkowy uznał za konieczne stosowanie stawki VAT 23 proc. na usługi dzierżawy gruntów na ogródki przydomowe osobom, które nie są rolnikami. Czy jest to jedyna taka wykładnia i czy powszechnie obowiązuje? Jaka powinna być stawka VAT na ogródki przydomowe dla osób fizycznych nieprowadzących działalności rolniczej? – pyta czytelniczka.
Zacznijmy od samych przepisów dotyczących opodatkowania dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Są one zawarte w obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. rozporządzeniu ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (DzU z 2013 r. poz. 1722).
W § 3 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia czytamy, że zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.
Do celów zastosowania zwolnienia z VAT usług dzierżawy gruntów przepis ten stawia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta