Więcej zalet niż wad podatkowej grupy kapitałowej
CIT | Założenie PGK jest ograniczone restrykcyjnymi warunkami i żmudnymi formalnościami. Jednak to rozwiązanie wciąż jest postrzegane jako narzędzie optymalizacji. I to nie tylko w kontekście rozliczeń z fiskusem.
Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) jest podmiotem zobowiązanym do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych. W ramach takiej grupy funkcjonować może wiele podmiotów, przy czym muszą one spełniać liczne warunki.
Definicja podatkowej grupy kapitałowej jest zawarta w art. 1a ustawy o CIT. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być również grupa co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych. Przy czym ustawodawca szczegółowo określił warunki, jakie powinna spełniać podatkowa grupa kapitałowa (art. 1a ust. 2 ustawy o CIT).
1) Podatkową grupę kapitałową mogą utworzyć wyłącznie spółki kapitałowe, tj. spółki akcyjne i/lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mające siedzibę w Polsce.
2) Przeciętny kapitał zakładowy (akcyjny) poszczególnych spółek tworzących PGK musi wynosić co najmniej 1 mln zł.
3) Spółka dominująca posiada bezpośredni 95 proc. udział w kapitale zakładowym (akcyjnym) lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek.
4) Spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym (akcyjnym) w innych spółkach tworzących PGK.
5) W spółkach tych nie mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta