Jak działa odwrotne obciążenie
VAT | Zasady reverse charge są skomplikowane. Poza tym przepisy nie przewidują rozwiązań dla wszystkich sytuacji, z którymi przedsiębiorcy mierzą się w praktyce. Błędy firm mogą je sporo kosztować.
Co do zasady obowiązanym do zapłaty VAT należnego jest sprzedawca wystawiający fakturę sprzedaży, na podstawie której obliczana jest wysokość zobowiązania podatkowego. Niemniej w niektórych przypadkach ciężar rozliczenia VAT należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług zostaje przeniesiony na ich nabywcę. Mechanizm ten nosi nazwę odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge mechanism).
Mechanizm odwrotnego obciążenia, uregulowany w art. 17 ustawy o VAT, ma zastosowanie dla obrotu towarami wymienionymi w załączniku nr 11 do ustawy, przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz dla dostawy towarów i świadczenia usług od podmiotów nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski.
Obrót krajowy
W obrocie krajowym mechanizm odwrotnego obciążenia wprowadzony został w celu zapobiegania oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT do jego stosowania zobligowano podatników (tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne):
1. nabywających towary wymienione w załączniku nr 11 do tej ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta