Niech ludzie sami decydują za siebie
Nie rozumiem troski szefa OPZZ o samozatrudnionych płacących najniższe składki na ubezpieczenie społeczne. Nikt im przecież nie zabrania płacić wyższych.
Piotr Rogowiecki
13 sierpnia w „Rzeczpospolitej" ukazała się rozmowa Bartosza Marczuka z przewodniczącym OPZZ Janem Guzem pod wymownym tytułem „Oskładkujmy wszystko". Rzecz dotyczyła oskładkowania umów o dzieło. Jak wynika z wywiadu, pan przewodniczący bardzo troszczy się o kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Jednak lekarstwa, które proponuje, stoją w sprzeczności z podstawową zasadą, że wolni ludzie mogą decydować sami o sobie. Tym samym przewodniczący OPZZ chce zaszkodzić (zapewne nieświadomie) grupie, o którą powinien dbać, czyli szeroko pojmowanym ludziom pracy (tak, wiem, osoba wykonująca dzieło nie jest pracownikiem, użyłem skrótu myślowego).
Od ponad roku pracuję w organizacji reprezentującej podmioty dostarczające finansowania zewnętrznego sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W związku z tym bardzo często mam bezpośredni kontakt z ludźmi prowadzącymi malutki, mały lub średni biznes. Oni mówią wprost: nie zatrudnię nikogo do pomocy, ponieważ daniny publiczne z tym związane mnie zabiją. I nie wskazują tu na podstawę prawną tego potencjalnego zatrudnienia.
Szeroko pojmowana praca (nie tylko ta w ujęciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta