MSSF 9 to wyzwania w sprawozdawczości
Dokumenty | Nowy standard zastąpi krytykowany MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena". Jego negatywna ocena nasiliła się w okresie kryzysu. Wyciągnięte na tej podstawie wnioski przełożyły się na ostateczną treść regulacji.
Krzysztof Maksymik Jarosław Suder
Po blisko sześciu latach pracy 24 lipca 2014 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała ostateczną i kompletną wersję Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 9 „Instrumenty finansowe" (MSSF 9), kończąc tym samym zmiany regulacji dotyczących instrumentów finansowych. Nowy standard zastąpi obecnie stosowany i mocno krytykowany Międzynarodowy Standard Rachunkowości 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" (MSR 39).
Geneza powstania
Krytyka MSR 39 dotyczyła głównie jego nadmiernego skomplikowania, licznych wyjątków i niedostosowania do realiów biznesowych. Największe zarzuty pod jego adresem pojawiły się w okresie kryzysu finansowego, głównie z uwagi na jego regulacje odnośnie do utraty aktywów. Prace nad nowym standardem podzielone zostały na trzy etapy dotyczące: klasyfikacji i wyceny, rachunkowości zabezpieczeń oraz utraty wartości, po których powstawały kolejne wersje standardu. Data wejścia w życie standardu w trakcie tych prac także ulegała zmianom i standard w ostatecznym kształcie należy zastosować w sprawozdaniach finansowych za okresy roczne rozpoczynające się po 1 stycznia 2018 r.
Klasyfikacja i wycena aktywów finansowych
MSR 39 zawiera cztery, dość ściśle zdefiniowane, kategorie aktywów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta