Wykształcić obywatela
Jeśli w Polsce nie chcemy czekać kolejnych stu lat, aż dojrzały system kapitalizmu i demokracji w pełni stworzy się sam, musimy wzmocnić wysiłki na rzecz jego świadomej budowy – pisze ekonomista.
Słuchając dyskusji ekonomicznych, można niekiedy odnieść wrażenie, że w natłoku liczb i wykresów w pewnym momencie z pola widzenia umyka człowiek, natomiast dążenie do takich celów jak wzrost PKB zaczyna poniekąd żyć własnym życiem. Temat ludzkich postaw, wartości i motywacji zdaje się nie być zbyt często poruszany, a szkoda, bo obraz gospodarki to w dużej mierze odbicie obrazu społeczeństwa.
Przekuć odkrycie w produkt
Siłę przełożenia uwarunkowań społeczno-kulturowych na rzeczywistość gospodarczą świetnie widać w Polsce. Doświadczenia zebrane po 1989 roku wskazują, że w toku transformacji systemowej stosunkowo szybko można otworzyć się na globalizację, przeprowadzić prywatyzację lub dołączyć do ważnych organizacji międzynarodowych, ale miękkie zmiany w warstwie kultury i mentalności trwają znacznie dłużej, co nie pozostaje bez wpływu na twarde dane ekonomiczne oraz – szerzej – oblicze kapitalizmu.
Wielu wyzwaniom, które obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta