Wyjazd poza siedzibę firmy to nie zawsze podróż służbowa
Akceptacja pracownika to jedna z najważniejszych cech, która odróżnia delegowanie do pracy za granicą od podróży służbowej. Etatowiec musi się zgodzić na tę czasową zmianę miejsca wykonywania zadań służbowych.
Zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 k.p. jednym z niezbędnych elementów umowy o pracę jest określenie miejsca jej wykonywania. W tym zakresie strony mają daleko posuniętą swobodę, dlatego wolno im wskazać zarówno konkretny punkt (adres), jak i szerszy obszar. Tak podane miejsce wykonywania pracy musi się jednak wiązać z jej rodzajem oraz umożliwiać jej realizację w normach czasu pracy obowiązujących pracownika (por. wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 350/00). Dlatego, co do zasady, nie ma przeszkód, aby pracownikowi mobilnemu (np. przedstawiciel handlowy) określić miejsce pracy jako obszar miasta, województwa, kraju czy nawet „teren UE". Również osoba, której praca nie polega na stałym przemieszczaniu się, może mieć szeroko wskazane miejsce jej wykonywania, jeśli uzasadnia to rzeczywisty zakres powierzonych zadań.
Interes pracownika a interes ZUS
U zatrudnionego w rodzimej firmie, którego miejsce pracy nie przekracza terytorium Polski, może powstać wątpliwość, jak zakwalifikować i prawidłowo rozliczyć pracę wykonywaną poza granicami kraju (w szczególności w podróży służbowej). U pracodawcy prywatnego to, jakie należności przysługują etatowcowi, określają w pierwszej kolejności wewnętrzne przepisy prawa pracy lub umowa o pracę (art. 775 k.p.).
Zakładamy tu, że w relacji pracownik – pracodawca nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta