Urlopowe tygodnie rodzice mogą skroić na miarę
Tylko wniosek o łączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem szef może odrzucić. Innymi pochodzącymi od ojca czy matki, a dotyczącymi wykorzystania uprawnień związanych z potomkiem, jest bezwzględnie związany.
Przy wprowadzaniu urlopu rodzicielskiego do kodeksu pracy trafiło wiele przepisów umożliwiających pracującym rodzicom dzielenie opieki nad dzieckiem z aktywnością etatową albo wymianę między matką i ojcem. Pomaga to godzić życie prywatne z zawodowym.
Czas na tatę
Prawo daje rodzicom dość dużą swobodę w określaniu tego, które z nich będzie sprawowało osobistą opiekę nad dzieckiem w jego pierwszym roku życia. Matka może zrezygnować z korzystania z urlopu macierzyńskiego już po upływie 14 tygodni po porodzie. Wtedy reszta podstawowego urlopu macierzyńskiego przypadnie do wykorzystania pracownikowi ojcu. Przy narodzinach jednego dziecka część dla mężczyzny może wynosić do sześciu tygodni.
Kolejne urlopy, czyli dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski, już w całości ma prawo wybrać pracownik ojciec. Rodzicom wolno także naprzemiennie wymieniać się w opiece nad potomkiem. Należy tu jednak zadbać o formalności, które niestety nie są proste.
Tata może skorzystać z tych urlopów, tylko gdy wniosek o ich udzielenie pracownica złożyła bezpośrednio po porodzie. Ma 14 dni na jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta