Obsadzenie mandatów bez głosowania, czyli ciche wybory w gminie
Zdarza się, że dwóch kandydatów na radnego czy wójta otrzymuje od wyborców taką samą liczbę głosów. Wówczas o tym, który z nich będzie sprawował funkcję, rozstrzygnie losowanie.
Zarówno pod rządami ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, jak i zgodnie z obowiązującą ustawą 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy zasadą było i jest, że obsadzenie mandatu radnego następuje w drodze głosowania mieszkańców (wybór). Od tej zasady ustawodawca wprowadził jednak wyjątek. Czasami bowiem kandydat zostaje radnym bez przeprowadzania głosowania mieszkańców.
Liczba kandydatów
Zgodnie z art. 380 kodeksu wyborczego jeżeli w okręgu wyborczym w wyborach do rady zarejestrowana liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym lub od niej mniejsza, głosowania nie przeprowadza się, a za wybranych na radnych terytorialna komisja wyborcza uznaje zarejestrowanych kandydatów, a odpowiednio pozostałe mandaty pozostają nieobsadzone. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie wyborów uzupełniających.
Jak wyjaśnia dr Anna Wierzbica z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, wówczas właściwa terytorialna komisja wyborcza niezwłocznie zawiadamia wyborców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta