Czesne za studia przedsiębiorcy nie zawsze będzie kosztem
PIT | Skarbówka z reguły nie kwestionuje wydatków na dokształcanie, jeśli jego celem jest zdobycie zaawansowanej wiedzy w danej dziedzinie i jest związane z przedmiotem prowadzonej działalności. Kwoty te należy wpisać w kolumnie 13 pkpir.
- Prowadzę działalność gospodarczą (indywidualna praktyka lekarska). Jestem neurologiem. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Otrzymałem fakturę za przewód doktorski w zakresie neurologii. Czy wydatek związany z uzyskaniem stopnia naukowego doktora, który sam poniosłem, mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Wydatki związane z dokształcaniem przedsiębiorcy nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 ustawy o PIT, wobec czego możliwość zaliczenia ich do kosztów podatkowych należy oceniać pod kątem związku z przychodami uzyskiwanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wiedza ogólna...
Organy podatkowe, udzielając wyjaśnień dotyczących zaliczania wydatków na dokształcanie przedsiębiorcy do kosztów podatkowych, za niezbędne uznają ustalenie czy ponoszone przez podatnika wydatki są związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają z nią związek. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta