Organ może rozłożyć zaległość podatkową na raty
PROCEDURY | Podatnik, chcąc spłacać etapami swoje zobowiązania wobec fiskusa, musi złożyć stosowny wniosek i należycie go umotywować, wykazując ważny interes swój lub publiczny.
- W firmie powstała duża zaległość w podatku dochodowym od towarów i usług za okres luty-marzec 2014 roku. Jakie muszą być spełnione warunki, aby fiskus rozłożył zaległość na raty? – pyta czytelnik.
Udzielanie ulg w spłacie podatków jest traktowane jako jedna z form pomocy udzielanej przez państwo przedsiębiorcom. Taka pomoc może nastąpić tylko w konkretnie określonych sytuacjach, wynikających z przepisów prawa. W związku z tym, że wniosek o rozłożenie zaległości podatkowej na raty dotyczy podatnika będącego przedsiębiorcą, istotne dla rozstrzygnięcia jest odpowiednie powołanie przepisów prawa podatkowego dotyczących ulg podatkowych.
Generalnie, stosownie do art. 67a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną, przy czym w tym przypadku może również z urzędu udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, jeśli:
- zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta