Rekompensata za pracę w wolną sobotę nie dla wszystkich
Służba cywilna | Za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje żadne odrębne wynagrodzenie. Jedyną formą rekompensaty jest czas wolny.
Czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni. Tak wynika z art. 97 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Określone normy czasu pracy są takie same zarówno dla pracowników, jak i urzędników służby cywilnej.
Zasady rekompensowania ich pracy ponadwymiarowej już nie.
Pragmatyka określa zasady
Ustawa o służbie cywilnej nie wprowadza własnej definicji pracy w godzinach nadliczbowych. Pomocna może tu być zatem definicja kodeksowa (art. 151 § 1 k.p.). Zgodnie z nią pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Biorąc pod uwagę obowiązujące członków korpusu sc normy czasu pracy, pracą w godzinach nadliczbowych w podstawowym czasie pracy będzie dla nich ponad 8 godzin na dobę i ponadprzeciętnie 40...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta