Nie każde ograniczenie zasad traktatowych narusza prawo UE
Orzecznictwo. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że państwa członkowskie mogą uchwalać prawo krajowe, które w efekcie uniemożliwi niektórym oferentom udział w przetargu publicznym o transgranicznym charakterze.
Monika Kucharczyk radca prawny, kieruje praktyką prawa zamówień publicznych w warszawskim biurze Bird & Bird
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 10 lipca 2014 r. wydał wyrok w trybie prejudycjalnym na skutek zapytania włoskiego sądu (Tribunale amministrativo regionale per la Lombardia) dotyczącego zgodności włoskiego prawa z zasadami swobody przedsiębiorczości, swobody świadczenia usług oraz zasady proporcjonalności, zawartymi w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
TSUE orzekł, że treść artykułu 49 i 56 TFUE oraz zasada proporcjonalności nie stoi na przeszkodzie obowiązywaniu przepisów krajowych, które w odniesieniu do zamówień publicznych poniżej progów unijnych zobowiązują instytucje zamawiające do wykluczenia z postępowania przetargowego oferenta, który dopuścił się naruszenia w zakresie uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli różnica między należnymi kwotami a kwotami zapłaconymi przewyższa jednocześnie kwotę 100 euro i 5 proc. należnych kwot.
Stan faktyczny
Gmina Mediolan ogłosiła w czerwcu 2011 r. przetarg na roboty budowlane o wartości zamówienia niższej niż progi unijne. Za najkorzystniejszą została uznana oferta firmy Consorzio Stabile Libor Lavori Pubblici (Libor). Ostatecznie jednak, w wyniku weryfikacji oświadczenia złożonego przez Libor w postępowaniu okazało się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta