Zwrot VAT: niekonstytucyjne praktyki fiskusa
Organy podatkowe w Polsce w żaden sposób nie wykazują się chęcią współpracy z podatnikiem, przedstawiając sprzeczne stanowiska wobec tego samego stanu faktycznego i wyciągając odmienne wnioski merytoryczne – pisze ekspert podatkowy Michał Gargul.
Podatek od towarów i usług jako podatek obrotowy jest najbardziej związany obecnie z codziennym obrotem gospodarczym, co powoduje, iż jest on na bieżąco przystosowywany do najnowszych trendów w gospodarce. Specyfika tej należności publicznoprawnej objawia się w założeniu, iż nie powinna ona obciążać tych podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami. Ciężarem ekonomicznym tego podatku powinien być bowiem obciążony ostateczny beneficjent, czyli konsument jako odbiorca towaru lub usługi na ostatnim etapie obrotu gospodarczego.
Uwolnić od kosztów
Powyższa zasada w podatku od towarów i usług (tzw. zasada neutralności) wyrażana jest poprzez prawo do odliczenia podatku naliczonego. Niniejsza należność publicznoprawna nie jest jego obciążeniem ekonomicznym. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim orzecznictwie wielokrotnie podkreślał, że prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego zostało wprowadzone po to, aby uwolnić przedsiębiorcę od kosztów podatku zapłaconego lub podlegającego zapłacie w toku jego działalności gospodarczej.
Jak wskazywano w orzeczeniach, „wspólny system podatku od towarów i usług gwarantuje w ten sposób, iż wszelka działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu lub rezultatu, jest opodatkowana w sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta