Ekstrakt to coś innego niż napar
PREFERENCJE. Obniżonej 5-proc. stawki VAT nie można stosować tylko do napojów z wykorzystaniem naparu kawy, czyli napoju parzonego z palonych i zmielonych ziaren kawowych.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 27 maja 2014 r. (III SA/Wa 279/14).
Stan faktyczny
Spółka zajmuje się dystrybucją napojów o smaku kawy jednej ze znanych marek. Ma w swojej ofercie dwa produkty różniące się jedynie zawartością tłuszczu oraz ekstraktu kawowego. Mają one w swoim składzie m.in. mleko, wodę, cukier i ekstrakt kawowy (1,2 proc. i 1,1 proc.). Oba produkty nie zawierają konserwantów. Ich okres trwałości wynosi 12 miesięcy. Napoje sprzedawane są w butelkach PET o pojemności 0,25 l. Spółka złożyła wniosek do urzędu statystycznego, który potwierdził, że przedmiotowe produkty powinny być klasyfikowane do pozycji 11.07.19.0 PKWiU 2008 – jako „pozostałe napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy".
Spółka zapytała, czy od 1 kwietnia 2013 r. dostawa obu produktów może być opodatkowana 5-proc. stawką VAT (art. 41 ust. 2a w związku z poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT).
Fiskus odpowiedział, że nie. W wyniku obowiązującej od 1 kwietnia 2013 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta