Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niesumienny związek nie wygra w sądzie

26 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Izabela Zawacka

WOKANDA. Szef może powoływać się na zarzut braku obowiązku konsultowania zamiaru wypowiedzenia angażu lub warunków pracy z organizacją związkową, która nie podaje kwartalnej informacji o liczbie członków, mimo 
że przeprowadził taką naradę.

Tak orzekł Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim w wyroku z 17 stycznia 2014  r. (VPa 166/13).

Pracodawca 21 czerwca 2012 r. zawiadomił międzyzakładową organizację o zamiarze wypowiedzenia powodom warunków pracy i płacy. Korespondencja ta po dwukrotnym awizowaniu została zwrócona nadawcy. Pismami z 28 czerwca 2012 r. pozwana spółka wymówiła powodom warunki pracy i płacy, gdyż upłynął okres obowiązywania układu. Pracownicy domagali się uznania tych wypowiedzeń za bezskuteczne. Powołali się m.in. na zarzut wadliwej konsultacji zamiaru wypowiedzeń z organizacją związkową.

Sąd rejonowy uznał ich powództwa za nieuzasadnione. Stwierdził, że pracodawca spełnił obowiązek konsultacyjny z art. 38 k.p. Podjął wszystkie niezbędne w tym celu czynności. Pracownicy zaskarżyli ten wyrok apelacją. Sąd okręgowy ustalił dodatkowo, że pismem z 6 grudnia 2011 r. pracodawca zwrócił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9924

Wydanie: 9924

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament